Westchester County Legislators

A+ A A-

Legislators

 Don't know who your Legislator is?  Click here

 

John G. Testa
District 1:
John G. Testa
(R)
Minority Leader
Cortlandt, Peekskill, Yorktown

 

Francis Corcoran
District 2:
Francis T. Corcoran (R)

Bedford, Lewisboro, Mount Kisco, North Salem, Pound Ridge, Somers

 

Margaret Cunzio
District 3:
Margaret A. Cunzio
(C)

Mount Pleasant, North Castle, Pleasantville

         

Legislator Michael Kaplowitz
District 4:
Michael B. Kaplowitz
(D)

Chairman
New Castle, Somers,
Yorktown

 

Ben Boykin
District 5:
Benjamin Boykin
(D)

White Plains, Scarsdale, Harrison

 

David B. Gelfarb
District 6:
David B. Gelfarb
(R)

Harrison, Port Chester, Rye Brook

         

Judith Myers
District 7:
Catherine Parker
(D)

Harrison, Larchmont, Mamaroneck, New Rochelle, Rye

 

Alfreda Williams
District 8:
Alfreda A. Williams (D)
Majority Whip
Elmsford, Greenburgh,
Sleepy Hollow, Tarrytown

 


District 9:
Catherine Borgia
(D)
Majority Leader
Briarcliff Manor, Cortlandt, Croton-on-Hudson, Ossining, Peekskill

         

Sheila Marcotte
District 10:
Sheila Marcotte
(R)

Eastchester, New Rochelle, Tuckahoe

 

James Maisano
District 11:
James Maisano
(R)

Vice Chairman
New Rochelle
, Pelham, Pelham Manor

 

MaryJaneShimsky
District 12:
MaryJane Shimsky
(D)

Ardsley, Dobbs Ferry, Edgemont, Hartsdale,   Hastings-on-Hudson, Irvington

         

Lyndon Williams
District 13:
Lyndon Williams
(D)

Mount Vernon

 

Bernice Spreckman
District 14:
Bernice Spreckman (R)

Mount Vernon, Yonkers

 

Gordon Burrows
District 15:
Gordon A. Burrows
(R)

Minority Whip
Bronxville, Yonkers

         

Ken Jenkins

District 16:
Kenneth W. Jenkins (D)

Yonkers

 

 

District 17:
Virginia Perez
(D)
Yonkers

 

 

The Week at the Board

Monday, 5/2

B&A / INFRA / LPPH 10:00 AM
LEG / B&A / INFRA 01:30 PM
E&RE / E&H / LEG 02:30 PM


Full Calendar...

 

Meeting Management Web Portal
Agendas, Minutes and Video

WATCH LIVE MEETINGS HERE

Find My Legislator

Board Photo Gallery